Život na včelnici – únor 2019

Jaro je tu. Tedy, ono se období, které v dnešních dnech pozorujeme za oknem, nazývá předjaří, ale už to vypadá skoro jarně.

A krom toho, že pozorujeme(/te) pěkné počasí za oknem, často se nás ptáte, co dělají včely a co dělají včelaři. Tak tedy, vy se ptáte, my odpovídáme…

Včely přečkávaly zimu v tzv. zimním chomáči, ve kterém zahřívaly jednak sebe samé a jednak plod, který v malém množství začne klást matka po zimním slunovratu. V té době je dobré včelám dopřát především klid. Období prvních hezkých dnů je v přírodě doprovázeno rozkvětem lísky, která je jednou z vůdčích rostlin předjaří a dále oteplením, resp. slunečním svitem, který včely nabudí k prvním pořádným proletům. Semknutý zimní chomáč se rozvine, včely začnou více pracovat a i matka začne více plodovat.

Letová aktivita včel se neomezuje jen na vyprázdnění výkalových vaků, ale především na donášku vody a prvního pylu do úlu. Chcete-li tedy pomoci včelám při jejich bohulibé práci, ocení místo pro nabrání vody (kde se zároveň neutopí), případně zahradu osázenou ranou květenou. Zrovna naše se tedy mohou přímo utlouct po krokusech… Nebojte se, že vám to jedno kvítko zachvátí včely z půlky okresu. Dobře vědí, jak vrtkavé je počasí v těch dnech a nepouští se daleko od baráčku.

Jenom si zajdou Na Růžek na jednu kapičku něčeho dobrého a hybaj zpátky.

A co dělá včelař? Ten se pilně připravovuje na okamžik, kdy otevře úl. Zimu je dobré věnovat nejen práci v dílně, ale i vzdělání.

V tomto období dochází k prvním prohlídkám. Je potřeba zkontrolovat stav včelstev, zejména pak stav matky – jestli a jak klade. Prohlídka a práce ve včelstvu by měla být rychlá a cílevědomá. Na žádné velké rochnění se v úlu to není. Zas takové teplo, byť se to možná nezdá, to není.

My jsme se letos rozhodli zkusit metodiku optimalizovaného plodiště tak, jak jí na svých kurzech přednáší přítel Sedláček z Bučovic. Tato metodika včelaření spočívá v tom, že se v úle oddělí plásty s plodem od plástů s medem a zásobami a zároveň se plásty s plodem výrazně zateplí, aby k výchově a zahřívání plodu bylo potřeba méně dělnic – výsledkem má být rychlejší jarní rozvoj, který je zejména v teplých oblastech (což Praha je) žádoucí díky brzkým snůškám.

Při minulé prohlídce (25. února) došlo k stlačení včelstva jen na plásty s již zakladeným plodem + jeden plást zásob. Výsledkem by, jak již bylo uvedeno, mělo být zvýšení koncentrace včel na plodu a tím zvýšení teploty a možnost dalšího kladení matky. Zároveň včely dostaly přídavek ve formě těsta, který navodí pocit snůšky (blaha a hojnosti), což by mělo též podnítit k vyšší aktivitě.

Za zhruba 10 až 14 dní uvidíme, jestli se záměr zdařil…:)

Žádné komentáře

Napište nám komentář