Krabička na mušky

Zavolal mi kamarád, jestli bych mu neporadil, jak si vyrobit krabičku na mušky. Takže, mám tu další výtvor z kategorie “truhlařina na dlouhé zimní večery”…

Původně to měla být mutace mého obalu na telefon. Posléze jsme se dobrali k myšlence regulérní krabičky. První konstrukční myšlenka byla slepit celou krabičku (včetně ohrádky) z tenkých prkýnek, resp. tenké spárovky. Avšak usoudili jsme, že by to bylo nejenže docela nevzhledné, ale patrně i poněkud přehnaně pracné. Nakonec jsem se rozhodl, že se pokusím vyfrézovat regulérní krabičku. Vedle řemeslné výzvy mě hřál i fakt, že to nespěchá. 


No, protože mám tyhle hračičky docela rád, samým nadšením jsem ani neprotestoval:) a dlouze dumal, jak se postavit k poměrně neotřelému zadání. Mělo jít o dřevěnou krabičku, s hezkým designem a kresbou dřeva, která by se dala pohodlně otevírat a zavírat a odolávala použití při aktivní sportovní rybařině. Rozměr zhruba 15 x 8 x 4 cm. Rovněž, k pevnosti krabičky poněkud protichůdným byl i požadavek na co největší vnitřní prostor.

Neotřelým designem jsem pověřil vlastní ruce. Kresbu dřeva zajistil jasan, v jednom případě obohacen ořechovou vložkou. Pohodlné zavírání pantík a magnet.

Základem výroby byla spárovka kýžené kresby. Velikost jsem volil vždy tak, abych z jednoho prkna udělal oba díly krabičky. K poměrně souměrné kresbě jsem se dobral tak, že jsem z 50 mm fošny řezal proužky šířky rovnající se polovině výšky krabičky, které jsem k sobě lepil stejnou stranou (levá strana dřeva k levé / pravá k pravé¹). Není to úplně tradiční způsob skládání, ale já jsem si ho celkem oblíbil (mj. právě kvůli vznikající kresbě).

Spárovka

Spárovka

Dále jsem si spárovku naformátoval na jednotnou velikost blízkou výslednému rozměru. Není ani tak podstatné, jak moc blízký ten rozměr je, jako spíše to, že musí být všechny díly stejné. Krabičku jsem totiž frézoval stopkovou válcovou frézou na spodní frézce. Kolem hřídele jsem si udělal z úhelníků a dřev ohrádku, ve které jsem jezdil obrobkem. Ohrádka vymezovala sílu okrajů. Chce to sílu, malý úběr a trpělivost… Myslím, že by podobný forichtung na principu ohrádky šlo použít i pro horní frézku.

Abych si však přeci jen práci ulehčil, předvrtal jsem si krabičku sukovníkem (Forstnerův vrták). Odfrézovával jsem tak vlastně jen zubaté okraje a tu část, kde nevrtalo tělo sukovníku, ale pouze vodící hrot (to jsou ty “ďubky” na fotce).

Vyvrtaná krabička

Vyvrtaná krabička

Dno bylo potřeba otřít smirkem (120) a výsledek vypadal zhruba takto:

Vyfrézovaná krabička

Vyfrézovaná krabička

Pak začala ta nejhumornější část.

Zavírání…

Zvolil jsem konstrukci s vloženým klavírovým pantíkem a zavíráním na válcový neodymový magnet. Pokud jde o magnet – to bylo jednodušší, zvolil jsem válec rozměru 5 mm x 5 mm. Nad rozměrem jsem nijak zvlášť nebádal. Tento byl k dispozici, což bylo dostatečné kritérium. Odtrhová hmotnost 0,7 kg se zdá být na hranici pohodlnosti otvírání. Kdyby krabička měla nějaké šikovné úchopové vybrání, asi by se dalo jít i na vyšší hmotnost. Magnet jsem osazoval do otvoru pr. 4,8 mm nafest. Na osazení je jeden pokus. Chyby se napravit nedají. Je to tak titěrné a tak těsné, že se z otvoru magnet vypreparovat prostě nedá. Resp. na žádnou nedestruktivní metodu jsem nepřišel.

O mnoho “humornější” bylo osazení pantíku. Usoudil jsem, že jednodušší osazení vně krabičky je poměrně šeredné a navíc při nošení krabičky v kapse i poněkud nepraktické, takže jsem se pustil na tenký led osazení do osy otáčení. Do obou dílů krabiček se musí vybrousit otvor velikosti délky pantu a hloubky poloviny výšky zavřeného pantu. To celkem pohodlně zvládne cirkulárka se správně nastaveným kotoučem.

Co ovšem doteď nevím, jak udělat, je usazení pantu tak, aby osa otáčení byla přesně na prostředku mezi oběma díly krabičky. Zkoušel jsem šroubky, hřebíčky, ale výsledek byl vždy trochu… rozpačitý:)

Finální úprava

Na závěr jsem krabičku ofrézoval radiusovou frézou (R=6,3 mm) a natřel olejem. Zaoblením se škatulka trochu rozněžní a olej dá vyniknout kresbě dřeva.

Nakonec krabička skončila v dobrých packách…

okrab7

Caesar hlídá

… Věřím, že bude mít úspěch a ryby na ní budou brát:)


1) Levá a pravá strana dřeva: U řeziva za levou stranu považujeme tu, která je vzdálenější od středu. Za pravou pak přirozeně tu, která je středu kmene blíž. Pro skládání je podstatný fakt, že se levá strana deformuje při sesychání výrazněji, než pravá. Různé skládání dřeva při lepení má za cíl eliminovat deformaci tak, aby v konečném užití neohrozila  užitné vlastnosti výrobku.

 

1 komentář

  • Petr Haišman 7.9.2017 at 0:22

    Nádherné krabičky, taky bych chtěl takovou. Jsem muškař a vážu hezké mušky a takto krásná krabička by jich byla hodna a samozřejmě mušky by byly hodny této krabičky. Na kolik Kč by vyšla takováto krabička? Mám rád červené dřevo. Prosím napište mi na email trepik@post.cz

    Reply

Napište nám komentář