Skládané prkýnko

Když to na mě přijde, jsem docela i hračička…

Jako dárek jsem se rozhodl vyrobit prkýnko s čelně řezanou pracovní plochou ze tří druhů dřevin. Netuše, co jsem si na sebe upletl:)

Na výrobu je především potřeba již zmíněné dřevo tří různých dřevin. Smyslem je, aby odstíny byly tak odlišné, aby barvy byly na první pohled patrné. Já jsem zvolil jasan, třešeň a ořech. 

Při nákupu dřeva dbejte (já nedbal) na barevnost řeziva. Pro toto použití je, myslím, vyloženě nežádoucí záběh jádra jasanu, jakož i ořechová běl. Třešeň pro svou barevnou homogenitu nezklamala.:)

Na výrobu je potřeba šest spárovek. Z toho čtyři tl. 10 mm z jedné dřeviny (já použil jasan) a zbylé dvě z ostatních dřevin, obě tl. 20 mm.

Spárovky k sobě plošně přilepíme tak, že vznikne “sendvič”, kde tlustší spárovka je uprostřed. Orientace let je rovnoběžná. Takto vzniknou dva různé polotovary tl. 40 mm.

V dalším kroku polotovary nařežeme v úkosu 60° na rovnoběžníky šíře 23 mm. Ty následně otočíme o 90° (na delší stranu) a z každé strany ořízneme (ohoblujeme) o stejný díl na konečnou šířku 34,7 mm. Tento krok vyžaduje snad nejvyšší přesnost výroby.

A máme tu další lepení…

Nyní připravené (již pravoúhlé) hranolky lepíme opět k sobě a to kratší stranou (hranou). Způsob skladu je takový, že se při pohledu shora v lepené hraně setkávají střídavě buď dvě různé barvy, a to ty, které byly původně 20 mm tlusté, nebo se v hraně setkají spolu stejné, původně 10 mm tlusté. Jednodušeji řečeno: Vznikne pruhované prkno, kde mají všechny barvy na šířku 20 mm.

Chce to lepit pokud možno co nejrovněji. Výsledná výška je 23 mm (to je těch 23 mm, na které se to řezalo původně). Po slepení obrousíme nebo ohoblujeme z každé strany o 1,5 mm na výsledných 20 mm. 1,5 mm není mnoho, takže pro křivé (a zvláště pak výškově nerovnoměrné) lepení není prostor.

Po ohoblování řežeme napříč na hranolky široké tak, jak chceme mít výsledné prkýnko tlusté.

A máme tu další lepení…

Nyní již poslední. Nařezané hranolky se staví čelním řezem nahoru kladou tak, že se každý druhů otočí o 180° ve dvou osách (vzhůru nohama a obráceně:). Takto slepené má již kýženou kresbu…:)

 

 

 

 

Žádné komentáře

Napište nám komentář