Domácí pralinky

Dnes vám dám recept na něco opravdu luxusního. Naučíte se vyrobit domácí bonboniéru. Bonboniérou a karafiátem nikdy nic nepokazíte, a navíc, pokud si pralinky vyrobíte sami, dáte do krásné krabičky, tak věřte, že každému spadne brada 🙂

Co budeme potřebovat

Tak především čokoládu…

Záleží na vás jakou, používám všechny druhy, bílou, mléčnou, hořkou i extra hořkou. Co se týče značky, zvolte si takovou, jakou máte rádi. Pro první pokusy, bych asi nevolila nic extra drahého. Dá se použít čokoláda z obchodu nebo pecky z cukrářských e-shopů.

Další potřeby

 • Potravinářský teploměr
  • Ceny jsou od cca 200 do 1000 Kč. Já mám tento, který je sice dražší, ale doma používáme na více věcí a docela ho využijeme. Do začátku ale dobře poslouží i obyčejný.

 Teploměr HANNA

 • Formičky na pralinky
  • Těch já postupem času nastřádala docela hodně. Seženete je v každém cukrářském e-shopu, několik jich vyrábí i Tescoma a mají je v dostatečné kvalitě i Vietnamci.
  • POZOR: na formičky na led, koupila jsem jednu v Ikee, protože se mi líbil tvar, ale nemají tak hladký povrch, jako formičky na pralinky, takže pralinky nejsou potom tak krásně lesklé a hladké. Vedle toho jsou formy na led též tužší a pralinka se hůře vyklápí. To může vést k prasknutí a znehodnocení snahy.

Formičky

 • Mísu
 • Hrnec
 • Stěrku
 • Štěteček

 

Receptů na pralinky je plný internet, ale ne všechny postupy jsou správné. Bohužel ty nejjednodušší prostě nefungují, nestačí rozpustit čokoládu a nalít do formičky. Nebudu vám nic zastírat, je to hrozně pracný 🙂 Ale výsledek stojí opravdu za to. Čokoládu je potřeba temperovat – to je základ úspěchu. Temperování způsobí, že se přeskupí krystalky v kakaovém másle a čokoláda se stane lesklou, nebude se vám hned patlat a rozpouštět v prstech a především krásně křupne a ano – pralinka má při kousnutí křupnout. Tohle všechno vám jen tak rozpuštěná čokoláda neudělá.

Jak provést to temperování čokolády

K temperování je právě potřeba teploměr. Uděláme si klasickou vodní lázeň a čokoládu za stálého míchání rozehřejeme na 45 st. Já to dělám tak, že jakmile dosáhne 40 st., tak vodu vypnu, čokoládu sundám a občas ji dám nad páru a zase sundám, protože pak už to jde hrozně rychle. Teď je potřeba čokoládu prudce zchladit, profíci to dělají na chlazené mramorové desce, ale jde to dobře i v domácích podmínkách. Misku přendáme buď nad misku s ledovou vodou nebo přímo s ledem. Jen pozor nesmí se nám do čokolády dostat ani kapka vody. Rychle roztíráme po stěnách, dokud nedosáhne teploty 27 st. A teď ji opět zahřejeme, bílou na 29 st., mléčnou na 30 st. a hořkou na 32 st. Vodu už nezapínám, jen chvilku podržím nad párou.

Výroba pralinky

Dále přijdou na řadu formičky. Štětečkem nanesu čokoládu na stěny, pokud je tam čokolády moc, tak formičku obrátím a čokoládu vyliji. Formičku s nanesenou skořápkou budoucí pralinky dáme do ledničky nebo do mrazáku. Když je ztuhlá, tak ji naplníme náplní a přelijeme čokoládou, uhladíme nožem, čímž pralinku zavíčkujeme. Čokoládu pro zavíčkování nemusíme znova temperovat. Stačí ji jen zahřát na příslušnou nalévací teplotu. Můžeme si hrát i s barvami čokolád – na to jsou vhodné právě formičky od Tescomy – mají takovou strukturu, která vybízí k tvorbě vícebarevných čokoládek. Nejprve vymažeme opatrně štětečkem vyčnívající vzorek, dáme zmrznout a pak teprve vytvoříme skořápku jiným druhem čokolády. Kdo si hraje, nezlobí:)

Náplně

Co se týče náplní, tam se fantazii meze nekladou. Klasickou náplní do pralinek je tzv. ganache. Dělávám ji od oka, ale poměr by měl být 1:1 šlehačka a čokoláda. Ohřejeme smetanu, nesmí vařit a nalijeme na rozlámanou čokoládou, metličkou šleháme až do rozpuštění. Já dávám ještě oříšek másla, ale to není nutné. Tuhle náplň si udělejte trochu předem, aby ztuhla. Vyrobit ji  lze ze všech druhů čokolád. Můžete do ní přidat alkohol, kokos, oříšky, mandle, višně v rumu, tady je opravdu velký prostor pro fantazii. Kdo nechce vyrábět ganache (ale je to škoda) může použít Nutellu nebo zkaramelizované salko. 

Přeji vám mnoho zdaru při výrobě tohoto hříšného pokušení a těším se na fotky Vašich bonboniér:)

 

7 Komentáře

 • Čokoládové pralinky 13.5.2020 at 13:13

  Díky za recept. Čokoládové pralinky sem si zamilovala a rozhodně si je nědělám naposled. Jen sem zkoušela rumové višně a dokonalost.

  Reply
  • tehnikovic 2.6.2020 at 6:26

   Děkujeme za komentář, udělal nám radost…

   Reply
 • Barbora 8.11.2020 at 22:37

  Dobrý den, můžu použít úplně jakoukoliv čokoládu? Ona nemusí mít určité procento ? Více než 60procent?Dekuji

  Reply
  • tehnikovic 28.11.2020 at 15:40

   Dobrý den, ne nemusí. Můžete zvolit podle libosti (mléčná čokoláda má kolem 30%).

   Reply
 • Marie 14.11.2020 at 6:52

  Děkuji za recept a inspiraci👍,rozhodla jsem se naučit pralinky,tak mi držte palečky😂. Až vyrobim první várku ,pošlu foto😉

  Reply
  • tehnikovic 28.11.2020 at 15:29

   Děkujeme a držíme palce…

   Reply
 • Adéla 16.11.2021 at 0:47

  Děkuji za báječný recept. Dlouho jsem se pralinky chtěla naučit, ale vždy bylo nějaké ALE. Nedávno jsem si koupila teploměr a dnes, jelikož jsem se chystala vyrábět jedlý dárek, rozhodla jsem se je zkusit. Nečekala jsem, že se povedou a už vůbec ne, že bych je mohla darovat. Ale páni. Povedly se a jsou skvělé. To křupnutí. Naplnila jsem je slaným karamelem a i manželovi spadla brada. Děkuji moc. Jsem tak nadšená, že brzy zkusím další.

  Reply

Napište nám komentář