15. 10. 2017 – Dýňový svět

Slunečný víkend vytáhl četné zástupy na výlet – nás nevyjímaje. Spojení agroturistiky, babího léta a nevázané zábavy potěšilo hlavně děti…

Jako cíl našeho výletu jsme pro tentokrát zvolili atrakci s poměrně všeříkajícím názvem “Dýňový svět“, který provozuje statek U Pipků. Rodinná farma, která se mj. specializuje na pěstování četných odrůd dýní, se každý podzim promění v obří dýňové hřiště pro děti, které jak atomy nadšeně pobíhají mezi pestrobarevnou záplavou dýní. 

Statek se nachází v obci Nová Ves u Leštiny, což je zároveň název stejnojmenné vlakové zastávky na trati Kolín – Havlíčkův Brod – Brno. Pro dopravu do místa tedy může našinec použít nejen osobní automobil, ale i veřejnou dopravu. Statek je od zastávky vzdálen několik málo minut pěší chůze a již z dálky je vidět charakteristická dýňová výzdoba a také chumel lidí čekající u pokladny. Vstupné činí pro dospělého 60 Kč, pro dítě nad 3 roky 50 Kč.

Co najdete v areálu

Dýně:) Úplně všude:) 

Na venkovním prostranství za vkusně a hezky opravenou budovou statku je expozice různých druhů dýní, které si děti mohou nejen prohlédnout, ale i z nich postavit nějaký výtvor. Nechybí dýňové obrazy, bludiště, ale i hromady dýní určené k odběru, poznání a hře (vrací se zpátky na místo). Mezi záplavou dýní jsou pro děti připraveny atrakce z balíků slámy, kde děti skotačí, či je používají jako skluzavku. Ta měla u našich dětí celkem vysoký ohlas. K pár tempům vybízí  slámový bazén, kde se potěr nevědomky předhání v tom, kdo koho víc do slámy zastele a komu se sláma dostane víc pod svršky:) 

Vedle dýní jsou k dispozici i různé prolézačky či šplhačky. Starší děti mohou vylézt na strom, mladší šplhají po provaze svisle i vertikálně, méně zdatní využijí nataženou síť. 

Ti, jež se s dýněmi vydováděli dostatečně, mohou obdivovat zvířenu. V nedaleké ohradě se promenádovaly kozy, které jsem pro jejich zdržování se ve stínu nefotil. 

V interiéru statku je zřízeno občerstvení, dlabárna a prodejna dýní. Občerstvení nabízí nejen klasiku jako klobásu, hranolky a párek v rohlíku, ale i dýňové speciality – konkrétně jsem zaznamenal dýňové hranolky a dýňovou polévku. Na můj vkus mohl být dýňový jídelníček bohatší. Dlabárna není nic jiného, než místo, kde si děti (s pomocí dospělých) mohou vydlabat zakoupenou dýni podle svých představ. Prodejna dýní pak uspokojí především hospodyňky, které si mohou vybrat z neobvyklého množství různých odrůd dýní podle účelu – na vaření, pečení, dlabání. Žluté, oranžové, zelené, šedivé, kulaté oválné, placaté, dlouhé, těžké, tenké…

Celkový dojem byl velmi dobrý. I přes hojné množství návštěvníků si děti na atrakcích vzájemně vyhověly. Neskrývaly nadšení z poměrně netradiční atrakce a projevovaly zájem o pěstování a zpracování dýní. Možnost stylového občerstvení dodala pohodu v čase oběda:)

K návštěvě doporučujeme a zároveň doporučujeme méně sváteční svršky, protože charakter atrakcí dává tušit, že drobné ušpinění hrou “za barákem” je velmi pravděpodobné.

Statku U Pipků přejeme mnoho zdaru nejen v budování Dýňového světa a děkujeme za příjemný rodinný zážitek.

 

 

 

 

Žádné komentáře

Napište nám komentář