26. 8. 2017 – Výlet do Dolu Mayrau

Dnes tu máme jedno parádní doporučení na výlet pro ty, jež svým srdcem čas od času zahoří pro techniku (a s tím související mastnotu, špínu a šmír:) a nezdráhají se objevovat všechno zmíněné poněkud kontaktnějším způsobem. Ano, po návratu z dolu nelze vyloučit ušpinění nad míru obvyklou. Přesto to stojí za to.

Do dolu Mayrau, který se nachází ve Vinařicích u Kladna jsme s dětmi vyrazili parním vlakem taženým nejmenší poválečnou parní lokomotivou (213.902). To samo o sobě byla záruka toho, že budeme jak havíři ještě před příjezdem. 

Vlak jede po důlní vlečce ze stanice Kladno-Dubí přímo k dolu. Pro děti je těsně před příjezdem připravena morálně-edukativní vložka v podobě pohledu do oken věznice Vinařice. My jsme směrem k dětem tohoto setkání využili k demonstraci, kam až může vést jejich věčné zlobení. Zdá se, že to alespoň pro dnešní den zapůsobilo. Leč,  v případě zlobení očekáváme recidivu. 

Hornický skanzen Mayrau

V samotném skanzenu jsme absolvovali velký (2 hodiny trvající) prohlídkový okruh. Ač jsme měli mírné obavy o vytrvalost dětí zúčastnit se prohlídky s průvodcem, bylo to tak zajímavé, že se chlapci nudit nestihli. Navštívili jsme cechovnu, jámovou budovu, těžní stroj Škoda (elektrický), těžní stroj Ringhoffer (parní a t. č. vzduchový) i ukázkovou štolu Homole, kde se v poněkud stísněných prostorech nachází expozice plně mechanizovaného porubu. 

Skanzen se, dle mého velmi zdařile, pokouší o navození atmosféry posledního dne provozu dolu v roce 1997, což je nejlépe zřetelné v zázemí dolu – šatny, sprchy… 

Zlatý hřeb – parní stroj

Zlatým hřebem celé prohlídky je jistě do současné doby provozní parní stroj Ringhoffer,  který zajišťoval dopravu klecí s horníky i s vozíky s uhlím. Tento parní stroj byl zakoupen v r. 1905 a od té doby bez závažnější poruchy sloužil v provozu do ukončení těžby. V roce 1940 byl stroj přestaven na pohon stlačeným vzduchem. Koho stroje fascinují, ten tu oněmí. Proto netřeba dalších slov, to se prostě musí vidět.

Zdař bůh!

Malá fotogalerie

 

 

Žádné komentáře

Napište nám komentář